21 Nisan 2018 Cumartesi

Saldırı Stratejileri : Bypass Saldırısı

SALDIRI STRATEJİLERİ
"Zafer kendilerinde saldırma kararlılığı bulunanlarındır." anlayışı hakimdir.Bu strateji daha çok pazar liderlerine karşı uygulanır ve rakipten müşteri koparmaya yönelik bir stratejidir.

Bu stratejileri Şöyle sıralayabiliriz ;


3.Bypass Saldırıları


Bu saldırıdaki amaç güçlü konumdaki rakip firmayla yüz yüze gelmeksizin pazarda yer almaya çalışmaktır.Rakiplerle karşılaşmak yerine,rekabet etmenin farklı yollarının bulunması ve pazarda hizmet edilmeyen yeni pazar bölümleri oluşturmaktır.Bunu da yeni teknolojiler geliştirerek yapmak en uygunudur.

Bypass Saldırısı Yöntemleri


  • Birbiriyle ilişkisi olmayan ürünlere çeşitlendirme
  • Yeni coğrafi pazarlara doğru çeşitlendirme
  • Şimdiki ürünlerin yerine koymak üzere yeni teknolojilere sıçrama

Bypass Saldırısı Örnekleri


Örnek - 1 

Kompact disk teknolojisin piyasa girişinde işletmelere yerleşmiş ve güçlü bir yapıya sahip magnetik teyp kaseti sektörünü bypass ederek başarıyı yakalamıştır.Kompact disklerin piyasaya girişinde işletmelere kaset imalatçılarından çok fazla bir dirençle karşılaşmamışlardır.Başarılı olması durumunda bu strateji son derece etkilidir.

Örnek - 2

Japon saat üreticisi Casio firması İsviçre saat sektörünü dijital saatler geliştirip pazarlayarak bypass etmeyi başarmıştır.
Benzer şekilde dijital hesap makineleri ile de eski kaymalı cetveli başarı ile bypass etmeyi başarmıştır.

Örnek - 3

Nintendo firmasının oyun makineleri pazarındaki başarılı girişi yeni ve üstün teknoloji sayesinde bu sektörde oyunun kurallarını (rekabet yapısı) yeniden şekillendirmiştir.Şu anda ise aynı girişim Sega/Genesis ortaklığı sanal-gerçeklik teknolojisine dayalı bir teknolojik gelişme ile eğlence sektöründe kuralların yeniden yazılmasına sebep olmaktadır.EmojilerEmojiler